HTC ChaCha
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 20112011, February
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.6 inches · 480×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1250 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC ChaCha is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.6 inches display, a 800 MHz chipset, a 5 MP main camera, a 1250 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC ChaCha at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
1.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, June |
| Status | 2011, February. Released 2011, June |
BODY | |
| Dimensions | 114.4 x 64.6 x 10.7 mm (4.50 x 2.54 x 0.42 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.1 cm2 (~27.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 320 pixels, 3:2 ratio (~222 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI 2.1 |
| CPU | 800 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC ChaCha released?
The HTC ChaCha was announced 2011, February. Released 2011, June.
What is the HTC ChaCha's display size?
The HTC ChaCha has a 2.6 inches display with 480 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC ChaCha have?
The HTC ChaCha features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC ChaCha battery capacity?
The HTC ChaCha has a 1250 mAh battery.
Does the HTC ChaCha support 5G?
No, the HTC ChaCha does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC ChaCha run?
The HTC ChaCha runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC ChaCha?
AppsApk's editorial team rates the HTC ChaCha at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.