HTC Desire 10 Compact
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 10 Compact is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 10 Compact at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, Q1 |
| Status | Available. Released 2017, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 72 x 7.5 mm (5.85 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Polar White, Stone Black |
| Models | Desire 10 compact |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 10 Compact released?
The HTC Desire 10 Compact was announced 2017, Q1.
What is the HTC Desire 10 Compact's display size?
The HTC Desire 10 Compact has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 10 Compact have?
The HTC Desire 10 Compact comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 10 Compact have?
The HTC Desire 10 Compact is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 10 Compact have?
The HTC Desire 10 Compact features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 10 Compact battery capacity?
The HTC Desire 10 Compact has a 3300 mAh battery.
Does the HTC Desire 10 Compact support 5G?
No, the HTC Desire 10 Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 10 Compact run?
The HTC Desire 10 Compact runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 10 Compact?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 10 Compact at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.