HTC Desire 10 Lifestyle
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 10 Lifestyle is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 10 Lifestyle at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
6.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 76.9 x 7.7 mm (6.18 x 3.03 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Stone Black, Polar White, Royal Blue, Valentine Lux |
| Models | Desire 10 lifestyle |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 10 Lifestyle released?
The HTC Desire 10 Lifestyle was announced 2016, September.
What is the HTC Desire 10 Lifestyle's display size?
The HTC Desire 10 Lifestyle has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 10 Lifestyle have?
The HTC Desire 10 Lifestyle comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 10 Lifestyle have?
The HTC Desire 10 Lifestyle is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 10 Lifestyle have?
The HTC Desire 10 Lifestyle features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 10 Lifestyle battery capacity?
The HTC Desire 10 Lifestyle has a 2700 mAh battery.
Does the HTC Desire 10 Lifestyle support 5G?
No, the HTC Desire 10 Lifestyle does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 10 Lifestyle run?
The HTC Desire 10 Lifestyle runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 10 Lifestyle?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 10 Lifestyle at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN