HTC Desire 10 Pro
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera20 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 10 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 20 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 10 Pro at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 76 x 7.9 mm (6.16 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.8 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual mono speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Stone Black, Polar White, Royal Blue, Valentine Lux, Mint Green |
| Models | Desire 10 pro, D10i |
| Price | 286 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 10 Pro released?
The HTC Desire 10 Pro was announced 2016, September.
What is the HTC Desire 10 Pro's display size?
The HTC Desire 10 Pro has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 10 Pro have?
The HTC Desire 10 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 10 Pro have?
The HTC Desire 10 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 10 Pro have?
The HTC Desire 10 Pro features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the HTC Desire 10 Pro battery capacity?
The HTC Desire 10 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the HTC Desire 10 Pro support 5G?
No, the HTC Desire 10 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 10 Pro run?
The HTC Desire 10 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 10 Pro?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 10 Pro at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.