HTC Desire 12+
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2965 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The HTC Desire 12+ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 2965 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the HTC Desire 12+ at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) ,LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 76.6 x 8.4 mm (6.23 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 157.5 g (5.57 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | To be confirmed |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Up to 522 h (3G) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2965 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | Desire 12 |
| Price | 189 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 12+ released?
The HTC Desire 12+ was announced 2018, March.
What is the HTC Desire 12+'s display size?
The HTC Desire 12+ has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 12+ have?
The HTC Desire 12+ comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 12+ have?
The HTC Desire 12+ is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 12+ have?
The HTC Desire 12+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 12+ battery capacity?
The HTC Desire 12+ has a 2965 mAh battery.
Does the HTC Desire 12+ support 5G?
No, the HTC Desire 12+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 12+ run?
The HTC Desire 12+ runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 12+?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 12+ at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.