HTC Desire 19+
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3850 mAh
- OSAndroid 9
Sponsored
The HTC Desire 19+ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3850 mAh battery, and runs Android 9. AppsApk rates the HTC Desire 19+ at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 74.8 x 8.5 mm (6.15 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | To be confirmed |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Star Can Blue, Jasmine White |
| Price | 312 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 19+ released?
The HTC Desire 19+ was announced 2019, June.
What is the HTC Desire 19+'s display size?
The HTC Desire 19+ has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 19+ have?
The HTC Desire 19+ is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 19+ have?
The HTC Desire 19+ is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 19+ have?
The HTC Desire 19+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 19+ battery capacity?
The HTC Desire 19+ has a 3850 mAh battery.
Does the HTC Desire 19+ support 5G?
No, the HTC Desire 19+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 19+ run?
The HTC Desire 19+ runs Android 9 (full: Android 9 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 19+?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 19+ at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.