HTC Desire 200
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1230 mAh
- OSAndroid 4
Sponsored
The HTC Desire 200 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1230 mAh battery, and runs Android 4. AppsApk rates the HTC Desire 200 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 107.7 x 60.8 x 11.9 mm (4.24 x 2.39 x 0.47 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 200 released?
The HTC Desire 200 was announced 2013, June. Released 2013, July.
What is the HTC Desire 200's display size?
The HTC Desire 200 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire 200 have?
The HTC Desire 200 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 200 have?
The HTC Desire 200 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 200 battery capacity?
The HTC Desire 200 has a 1230 mAh battery.
Does the HTC Desire 200 support 5G?
No, the HTC Desire 200 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 200 run?
The HTC Desire 200 runs Android 4 (full: Android 4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 200?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 200 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.