HTC Desire 300
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Desire 300 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Desire 300 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EU, Asia, China |
| 4G bands | HSDPA 850 / 2100 - Asia |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.8 x 66.2 x 10.1 mm (5.19 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | w480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 177 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 300 released?
The HTC Desire 300 was announced 2013, September. Released 2013, December.
What is the HTC Desire 300's display size?
The HTC Desire 300 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire 300 have?
The HTC Desire 300 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 300 have?
The HTC Desire 300 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 300 battery capacity?
The HTC Desire 300 has a 1650 mAh battery.
Does the HTC Desire 300 support 5G?
No, the HTC Desire 300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 300 run?
The HTC Desire 300 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 300?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 300 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.