HTC Desire 310
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC Desire 310 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC Desire 310 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EU, Asia, China , HSDPA 850 / 2100 - Asia |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 132.4 x 68 x 11.3 mm (5.21 x 2.68 x 0.44 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); Sense UI 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB, 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | D310n |
| Price | 166 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 310 released?
The HTC Desire 310 was announced 2014, January.
What is the HTC Desire 310's display size?
The HTC Desire 310 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 310 have?
The HTC Desire 310 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 310 have?
The HTC Desire 310 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 310 have?
The HTC Desire 310 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 310 battery capacity?
The HTC Desire 310 has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 310 support 5G?
No, the HTC Desire 310 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 310 run?
The HTC Desire 310 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 310?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 310 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.