HTC Desire 320
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 320 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 320 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - North America , HSDPA 900 / 2100 - EU |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 67.8 x 10.5 mm (5.20 x 2.67 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB (NA), 8GB 1GB RAM (EU) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio (EU model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meridian Gray, White |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 320 released?
The HTC Desire 320 was announced 2015, January.
What is the HTC Desire 320's display size?
The HTC Desire 320 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 320 have?
The HTC Desire 320 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 320 have?
The HTC Desire 320 is available with 4GB / 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 320 have?
The HTC Desire 320 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the HTC Desire 320 battery capacity?
The HTC Desire 320 has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 320 support 5G?
No, the HTC Desire 320 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 320 run?
The HTC Desire 320 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 320?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 320 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.