HTC Desire 400 dual sim
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid OS (Jelly Bean)
Sponsored
The HTC Desire 400 dual sim is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the HTC Desire 400 dual sim at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
5.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - China version |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 8.9 mm (5.04 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS (Jelly Bean); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue |
| Price | 265 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 400 dual sim released?
The HTC Desire 400 dual sim was announced 2012, December. Released 2012, December.
What is the HTC Desire 400 dual sim's display size?
The HTC Desire 400 dual sim has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 400 dual sim have?
The HTC Desire 400 dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 400 dual sim have?
The HTC Desire 400 dual sim is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 400 dual sim have?
The HTC Desire 400 dual sim features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 400 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 400 dual sim has a 1800 mAh battery.
Does the HTC Desire 400 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 400 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 400 dual sim run?
The HTC Desire 400 dual sim runs Android OS (Jelly Bean); Sense UI.
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 400 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 400 dual sim at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.