HTC Desire 500
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Desire 500 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Desire 500 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.8 x 66.9 x 9.9 mm, 87.3 cc (5.19 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 500 released?
The HTC Desire 500 was announced 2013, August. Released 2013, September.
What is the HTC Desire 500's display size?
The HTC Desire 500 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 500 have?
The HTC Desire 500 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 500 have?
The HTC Desire 500 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 500 have?
The HTC Desire 500 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 500 battery capacity?
The HTC Desire 500 has a 1800 mAh battery.
Does the HTC Desire 500 support 5G?
No, the HTC Desire 500 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 500 run?
The HTC Desire 500 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 500?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 500 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.