HTC Desire 501 dual sim
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Desire 501 dual sim is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Desire 501 dual sim at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 128.5 x 66.7 x 9.8 mm (5.06 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean); Sense UI 4+ |
| Chipset | NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Price | 210 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 501 dual sim released?
The HTC Desire 501 dual sim was announced 2013, December.
What is the HTC Desire 501 dual sim's display size?
The HTC Desire 501 dual sim has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 501 dual sim have?
The HTC Desire 501 dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 501 dual sim have?
The HTC Desire 501 dual sim is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 501 dual sim have?
The HTC Desire 501 dual sim features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 501 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 501 dual sim has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 501 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 501 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 501 dual sim run?
The HTC Desire 501 dual sim runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 501 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 501 dual sim at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.