HTC Desire 501
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid OS
Sponsored
The HTC Desire 501 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, and a 2100 mAh battery. AppsApk rates the HTC Desire 501 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 128.5 x 66.7 x 9.8 mm (5.06 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB / 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Price | 265 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 501 released?
The HTC Desire 501 was announced 2013, November.
What is the HTC Desire 501's display size?
The HTC Desire 501 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 501 have?
The HTC Desire 501 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 501 have?
The HTC Desire 501 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 501 have?
The HTC Desire 501 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 501 battery capacity?
The HTC Desire 501 has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 501 support 5G?
No, the HTC Desire 501 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 501 run?
The HTC Desire 501 runs Android OS.
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 501?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 501 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.