HTC Desire 510
3.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display4.7 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory256 GB
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 510 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - EU model chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 510 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions , CDMA 800 / 850 / 1900 - US |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - US |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - Cricket , LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) - Sprint |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 139.9 x 69.8 x 10 mm (5.51 x 2.75 x 0.39 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - EU model , Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) - USA model |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - EU model Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 - USA model |
| GPU | Adreno 306 - EU model Adreno 305 - USA model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA/ 1.3 MP, Sprint |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Vanilla White, Jet Black, Dark Grey, Deep Navy Blue |
| Models | Desire 510 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 510 released?
The HTC Desire 510 was announced 2014, August.
What is the HTC Desire 510's display size?
The HTC Desire 510 has a 4.7 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
What camera does the HTC Desire 510 have?
The HTC Desire 510 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 510 battery capacity?
The HTC Desire 510 has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 510 support 5G?
No, the HTC Desire 510 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 510 run?
The HTC Desire 510 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 510?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 510 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.