HTC Desire 526G+ dual sim
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 526G+ dual sim is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.7 GHz - 526G+ model chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 526G+ dual sim at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 69.8 x 9.9 mm (5.50 x 2.75 x 0.39 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz - 526G+ model Quad-core 1.3 GHz - 526G model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier blue, Stealth black, Lacquer black, Fervor red - 526G+ , Glacier blue, Stealth black - 526G |
| Models | Desire 526GPLUS dual, Desire 526G dual sim, Desire_526G_dual_sim, D526h |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 526G+ dual sim released?
The HTC Desire 526G+ dual sim was announced 2015, January.
What is the HTC Desire 526G+ dual sim's display size?
The HTC Desire 526G+ dual sim has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 526G+ dual sim have?
The HTC Desire 526G+ dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 526G+ dual sim have?
The HTC Desire 526G+ dual sim is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 526G+ dual sim have?
The HTC Desire 526G+ dual sim features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 526G+ dual sim battery capacity?
The HTC Desire 526G+ dual sim has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 526G+ dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 526G+ dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 526G+ dual sim run?
The HTC Desire 526G+ dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 526G+ dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 526G+ dual sim at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.