HTC Desire 601
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC Desire 601 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Krait 300 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC Desire 601 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA version, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia version |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA version, LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia version |
| 5G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.5 x 66.7 x 9.9 mm (5.30 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1/4", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red |
| Price | 254 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 601 released?
The HTC Desire 601 was announced 2013, September. Released 2013, October.
What is the HTC Desire 601's display size?
The HTC Desire 601 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 601 have?
The HTC Desire 601 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 601 have?
The HTC Desire 601 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 601 have?
The HTC Desire 601 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 601 battery capacity?
The HTC Desire 601 has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 601 support 5G?
Yes, the HTC Desire 601 supports 5G networks.
What operating system does the HTC Desire 601 run?
The HTC Desire 601 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 601?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 601 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.