HTC Desire 610
3.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2040 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 610 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2040 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 610 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EU, EMEA , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU, EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - Asia , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 143.1 x 70.5 x 9.6 mm (5.63 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight | 143.5 g (5.04 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2040 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Gray, Green |
| Models | Desire 610 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 610 released?
The HTC Desire 610 was announced 2014, February.
What is the HTC Desire 610's display size?
The HTC Desire 610 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 610 have?
The HTC Desire 610 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 610 have?
The HTC Desire 610 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 610 have?
The HTC Desire 610 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 610 battery capacity?
The HTC Desire 610 has a 2040 mAh battery.
Does the HTC Desire 610 support 5G?
No, the HTC Desire 610 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 610 run?
The HTC Desire 610 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 610?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 610 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.