HTC One (E8) CDMA
3.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display—
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2040 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One (E8) CDMA is a smartphone announced 2014. Key specs include 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2040 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One (E8) CDMA at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 70.4 x 9.4 mm (5.66 x 2.77 x 0.37 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes BoomSound dual front stereo speakers Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | TBC |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2040 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 264 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One (E8) CDMA released?
The HTC One (E8) CDMA was announced 2014, October.
How much RAM does the HTC One (E8) CDMA have?
The HTC One (E8) CDMA comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One (E8) CDMA have?
The HTC One (E8) CDMA is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One (E8) CDMA have?
The HTC One (E8) CDMA features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC One (E8) CDMA battery capacity?
The HTC One (E8) CDMA has a 2040 mAh battery.
Does the HTC One (E8) CDMA support 5G?
No, the HTC One (E8) CDMA does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC One (E8) CDMA run?
The HTC One (E8) CDMA runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC One (E8) CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC One (E8) CDMA at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN