HTC Desire 616 dual sim
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC Desire 616 dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC Desire 616 dual sim at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 71.9 x 9.2 mm (5.59 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); Sense UI 5.5 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | Desire 616 dual sim |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 616 dual sim released?
The HTC Desire 616 dual sim was announced 2014, May.
What is the HTC Desire 616 dual sim's display size?
The HTC Desire 616 dual sim has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 616 dual sim have?
The HTC Desire 616 dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 616 dual sim have?
The HTC Desire 616 dual sim is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 616 dual sim have?
The HTC Desire 616 dual sim features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 616 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 616 dual sim has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 616 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 616 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 616 dual sim run?
The HTC Desire 616 dual sim runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 616 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 616 dual sim at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.