HTC Desire 620
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 620 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 620 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - Sweden |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Sweden |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 150.1 x 72.7 x 9.6 mm (5.91 x 2.86 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black, Gray, White |
| Models | D620h |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 620 released?
The HTC Desire 620 was announced 2014, December.
What is the HTC Desire 620's display size?
The HTC Desire 620 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 620 have?
The HTC Desire 620 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 620 have?
The HTC Desire 620 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 620 have?
The HTC Desire 620 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 620 battery capacity?
The HTC Desire 620 has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 620 support 5G?
No, the HTC Desire 620 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 620 run?
The HTC Desire 620 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 620?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 620 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.