HTC Desire 625
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC Desire 625 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC Desire 625 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 71.1 x 8.4 mm (5.80 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 140.1 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 625 released?
The HTC Desire 625 was announced 2016, August.
What is the HTC Desire 625's display size?
The HTC Desire 625 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 625 have?
The HTC Desire 625 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 625 have?
The HTC Desire 625 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 625 have?
The HTC Desire 625 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire 625 battery capacity?
The HTC Desire 625 has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 625 support 5G?
No, the HTC Desire 625 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 625 run?
The HTC Desire 625 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 625?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 625 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN