HTC Desire 626
3.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 626 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 626 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752, Qualcomm Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5352 |
| GPU | Mali-T760MP2 Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 626 dual sim, D626q, Desire 626, D626ph, D626x, D626w |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 626 released?
The HTC Desire 626 was announced 2014, February.
What is the HTC Desire 626's display size?
The HTC Desire 626 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 626 have?
The HTC Desire 626 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 626 have?
The HTC Desire 626 is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 626 have?
The HTC Desire 626 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 626 battery capacity?
The HTC Desire 626 has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 626 support 5G?
No, the HTC Desire 626 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 626 run?
The HTC Desire 626 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 626?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 626 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.