HTC Desire 626G+
3.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory32 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 626G+ is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 626G+ at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Birch, Purple Fire, Blue Lagoon |
| Models | Desire 626GPLUS dual, Desire_626GPLUS_dual |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 626G+ released?
The HTC Desire 626G+ was announced 2015, April.
What is the HTC Desire 626G+'s display size?
The HTC Desire 626G+ has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
What camera does the HTC Desire 626G+ have?
The HTC Desire 626G+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 626G+ battery capacity?
The HTC Desire 626G+ has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 626G+ support 5G?
No, the HTC Desire 626G+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 626G+ run?
The HTC Desire 626G+ runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 626G+?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 626G+ at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN