HTC Desire 820q dual sim
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera16GB 1GB RAM
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 820q dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 820q dual sim at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 16GB 1GB RAM |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Santorini White, Tuxedo Gray, Milky-way Gray |
| Price | 286 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 820q dual sim released?
The HTC Desire 820q dual sim was announced 2014, October.
What is the HTC Desire 820q dual sim's display size?
The HTC Desire 820q dual sim has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 820q dual sim have?
The HTC Desire 820q dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 820q dual sim have?
The HTC Desire 820q dual sim is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What is the HTC Desire 820q dual sim battery capacity?
The HTC Desire 820q dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 820q dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 820q dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 820q dual sim run?
The HTC Desire 820q dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 820q dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 820q dual sim at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.