HTC Desire 820s dual sim
4.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 820s dual sim is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 820s dual sim at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Marble White, Milkyway Gray, Monarch Orange, Santorini White, Tuxedo Gray |
| Models | Desire 820s dual sim, Desire 820ts, D820ys |
| Price | 407 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 820s dual sim released?
The HTC Desire 820s dual sim was announced 2015, March.
What is the HTC Desire 820s dual sim's display size?
The HTC Desire 820s dual sim has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 820s dual sim have?
The HTC Desire 820s dual sim comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 820s dual sim have?
The HTC Desire 820s dual sim is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 820s dual sim have?
The HTC Desire 820s dual sim features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 820s dual sim battery capacity?
The HTC Desire 820s dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 820s dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 820s dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 820s dual sim run?
The HTC Desire 820s dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 820s dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 820s dual sim at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.