HTC Desire 826 dual sim
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The HTC Desire 826 dual sim is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the HTC Desire 826 dual sim at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - HK, India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - HK, India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 77.5 x 8 mm (6.22 x 3.05 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm (HK model) 13 MP (India model)" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Birch, Blue Lagoon, Marshmallow White, Dark Grey, Purple Fire |
| Models | Desire 826 dual sim |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 826 dual sim released?
The HTC Desire 826 dual sim was announced 2015, January.
What is the HTC Desire 826 dual sim's display size?
The HTC Desire 826 dual sim has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 826 dual sim have?
The HTC Desire 826 dual sim comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 826 dual sim have?
The HTC Desire 826 dual sim is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 826 dual sim have?
The HTC Desire 826 dual sim features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 826 dual sim battery capacity?
The HTC Desire 826 dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 826 dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 826 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 826 dual sim run?
The HTC Desire 826 dual sim runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 826 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 826 dual sim at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN