HTC Desire C
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1230 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire C is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 600 MHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1230 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire C at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 107.2 x 60.6 x 12.3 mm (4.22 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB / 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared port | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Optional |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Polar White, Stealth Black, Flamenco Red |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire C released?
The HTC Desire C was announced 2012, May. Released 2012, June.
What is the HTC Desire C's display size?
The HTC Desire C has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire C have?
The HTC Desire C is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire C have?
The HTC Desire C features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire C battery capacity?
The HTC Desire C has a 1230 mAh battery.
Does the HTC Desire C support 5G?
No, the HTC Desire C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire C run?
The HTC Desire C runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire C?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire C at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.