HTC Desire L
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Desire L is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Desire L at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 8.9 mm (5.04 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | To be confirmed |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Pink |
| Price | 238 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire L released?
The HTC Desire L was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the HTC Desire L's display size?
The HTC Desire L has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire L have?
The HTC Desire L comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire L have?
The HTC Desire L is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire L have?
The HTC Desire L features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire L battery capacity?
The HTC Desire L has a 1800 mAh battery.
Does the HTC Desire L support 5G?
No, the HTC Desire L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire L run?
The HTC Desire L runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire L?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire L at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.