HTC Desire P
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Desire P is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Desire P at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129.7 x 67.9 x 10.7 mm (5.11 x 2.67 x 0.42 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Red |
| Price | 266 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire P released?
The HTC Desire P was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the HTC Desire P's display size?
The HTC Desire P has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire P have?
The HTC Desire P is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire P have?
The HTC Desire P features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire P battery capacity?
The HTC Desire P has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Desire P support 5G?
No, the HTC Desire P does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire P run?
The HTC Desire P runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire P?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire P at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.