HTC Desire SV
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire SV is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire SV at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129.7 x 67.9 x 10.7 mm (5.11 x 2.67 x 0.42 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Radical Yellow, Stealth Black |
| Price | 298 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire SV released?
The HTC Desire SV was announced 2012, November. Released 2012, November.
What is the HTC Desire SV's display size?
The HTC Desire SV has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire SV have?
The HTC Desire SV is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire SV have?
The HTC Desire SV features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire SV battery capacity?
The HTC Desire SV has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Desire SV support 5G?
No, the HTC Desire SV does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire SV run?
The HTC Desire SV runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire SV?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire SV at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.