HTC Desire X
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire X is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire X at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
4.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 118.5 x 62.3 x 9.3 mm (4.67 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Black, Prussian Blue |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire X released?
The HTC Desire X was announced 2012, August. Released 2012, October.
What is the HTC Desire X's display size?
The HTC Desire X has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire X have?
The HTC Desire X is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire X have?
The HTC Desire X features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire X battery capacity?
The HTC Desire X has a 1650 mAh battery.
Does the HTC Desire X support 5G?
No, the HTC Desire X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire X run?
The HTC Desire X runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire X?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire X at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.