HTC Desire Z
2.4/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory5 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC Desire Z is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.7 inches display, up to 5GB storage, a 800 MHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC Desire Z at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - North America |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 60.4 x 14.2 mm (4.69 x 2.38 x 0.56 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1.5GB; 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire Z released?
The HTC Desire Z was announced 2010, September. Released 2010, November.
What is the HTC Desire Z's display size?
The HTC Desire Z has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire Z have?
The HTC Desire Z is available with 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire Z have?
The HTC Desire Z features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire Z battery capacity?
The HTC Desire Z has a 1300 mAh battery.
Does the HTC Desire Z support 5G?
No, the HTC Desire Z does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire Z run?
The HTC Desire Z runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire Z?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire Z at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.