HTC DROID ERIS
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2009Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC DROID ERIS is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC DROID ERIS at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 113 x 56 x 13 mm (4.45 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7600 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 288MB RAM; 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC DROID ERIS released?
The HTC DROID ERIS was announced 2009, October. Released 2009, November.
What is the HTC DROID ERIS's display size?
The HTC DROID ERIS has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC DROID ERIS have?
The HTC DROID ERIS features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC DROID ERIS battery capacity?
The HTC DROID ERIS has a 1300 mAh battery.
Does the HTC DROID ERIS support 5G?
No, the HTC DROID ERIS does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC DROID ERIS run?
The HTC DROID ERIS runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the HTC DROID ERIS?
AppsApk's editorial team rates the HTC DROID ERIS at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN