HTC DROID Incredible 4G LTE
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC DROID Incredible 4G LTE is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC DROID Incredible 4G LTE at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 850 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 13(700) - Verizon |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev. A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 121.9 x 61 x 11.7 mm (4.80 x 2.40 x 0.46 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 298 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC DROID Incredible 4G LTE released?
The HTC DROID Incredible 4G LTE was announced 2012, May. Released 2012, July .
What is the HTC DROID Incredible 4G LTE's display size?
The HTC DROID Incredible 4G LTE has a 4.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC DROID Incredible 4G LTE have?
The HTC DROID Incredible 4G LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC DROID Incredible 4G LTE have?
The HTC DROID Incredible 4G LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC DROID Incredible 4G LTE have?
The HTC DROID Incredible 4G LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC DROID Incredible 4G LTE battery capacity?
The HTC DROID Incredible 4G LTE has a 1700 mAh battery.
Does the HTC DROID Incredible 4G LTE support 5G?
No, the HTC DROID Incredible 4G LTE does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC DROID Incredible 4G LTE run?
The HTC DROID Incredible 4G LTE runs Android 4.0 (full: Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC DROID Incredible 4G LTE?
AppsApk's editorial team rates the HTC DROID Incredible 4G LTE at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN