HTC EVO 3D
2.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC EVO 3D is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 1GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC EVO 3D at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, Q1. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 65 x 12.1 mm (4.96 x 2.56 x 0.48 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | 3D LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps (2D), 720p@30fps (3D) |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes SRS virtual surround sound (via wired headphones) Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC EVO 3D released?
The HTC EVO 3D was announced 2011, Q1. Released 2011, July.
What is the HTC EVO 3D's display size?
The HTC EVO 3D has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC EVO 3D have?
The HTC EVO 3D comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC EVO 3D have?
The HTC EVO 3D is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC EVO 3D have?
The HTC EVO 3D features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC EVO 3D battery capacity?
The HTC EVO 3D has a 1730 mAh battery.
Does the HTC EVO 3D support 5G?
No, the HTC EVO 3D does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC EVO 3D run?
The HTC EVO 3D runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC EVO 3D?
AppsApk's editorial team rates the HTC EVO 3D at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN