HTC Evo 4G LTE
3.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Evo 4G LTE is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Evo 4G LTE at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 25(1900) |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.8 x 68.9 x 8.9 mm (5.31 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Evo 4G LTE released?
The HTC Evo 4G LTE was announced 2012, April. Released 2012, May.
What is the HTC Evo 4G LTE's display size?
The HTC Evo 4G LTE has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Evo 4G LTE have?
The HTC Evo 4G LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Evo 4G LTE have?
The HTC Evo 4G LTE is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Evo 4G LTE have?
The HTC Evo 4G LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Evo 4G LTE battery capacity?
The HTC Evo 4G LTE has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Evo 4G LTE support 5G?
No, the HTC Evo 4G LTE does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC Evo 4G LTE run?
The HTC Evo 4G LTE runs Android 4.0 (full: Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Evo 4G LTE?
AppsApk's editorial team rates the HTC Evo 4G LTE at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.