HTC EVO Design 4G
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display4.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1520 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC EVO Design 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1520 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC EVO Design 4G at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 2100 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 121.9 x 61 x 11.9 mm (4.80 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 147.4 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC EVO Design 4G released?
The HTC EVO Design 4G was announced 2011, October. Released 2011, October.
What is the HTC EVO Design 4G's display size?
The HTC EVO Design 4G has a 4.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the HTC EVO Design 4G have?
The HTC EVO Design 4G is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC EVO Design 4G have?
The HTC EVO Design 4G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC EVO Design 4G battery capacity?
The HTC EVO Design 4G has a 1520 mAh battery.
Does the HTC EVO Design 4G support 5G?
No, the HTC EVO Design 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the HTC EVO Design 4G run?
The HTC EVO Design 4G runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC EVO Design 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC EVO Design 4G at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.