HTC EVO Shift 4G
2.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.6 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory2 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC EVO Shift 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.6 inches display, up to 2GB storage, a 800 MHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC EVO Shift 4G at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 60 x 16 mm (4.61 x 2.36 x 0.63 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~52.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7630 Snapdragon S2 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 2GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | 5 MP, AF |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC EVO Shift 4G released?
The HTC EVO Shift 4G was announced 2011, January. Released 2011, January.
What is the HTC EVO Shift 4G's display size?
The HTC EVO Shift 4G has a 3.6 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC EVO Shift 4G have?
The HTC EVO Shift 4G is available with 2GB of internal storage.
What camera does the HTC EVO Shift 4G have?
The HTC EVO Shift 4G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC EVO Shift 4G battery capacity?
The HTC EVO Shift 4G has a 1500 mAh battery.
Does the HTC EVO Shift 4G support 5G?
No, the HTC EVO Shift 4G does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC EVO Shift 4G run?
The HTC EVO Shift 4G runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC EVO Shift 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC EVO Shift 4G at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN