HTC Explorer
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1230 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Explorer is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.2 inches display, a 600 MHz Cortex A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1230 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Explorer at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102.8 x 57.2 x 12.9 mm (4.05 x 2.25 x 0.51 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz Cortex A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes SRS surround |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Active Black, Active Navy, Metallic Black, Metallic Navy |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Explorer released?
The HTC Explorer was announced 2011, September. Released 2011, October.
What is the HTC Explorer's display size?
The HTC Explorer has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Explorer have?
The HTC Explorer features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Explorer battery capacity?
The HTC Explorer has a 1230 mAh battery.
Does the HTC Explorer support 5G?
No, the HTC Explorer does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Explorer run?
The HTC Explorer runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Explorer?
AppsApk's editorial team rates the HTC Explorer at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.