HTC HD2
2.6/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1230 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.5 Professional
Sponsored
The HTC HD2 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 4.3 inches display, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the HTC HD2 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 - Australian Version |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 67 x 11 mm (4.74 x 2.64 x 0.43 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional; Sense UI |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 448MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi router |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; NaviPanel |
| USB | microUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC HD2 released?
The HTC HD2 was announced 2009, October. Released 2009, November.
What is the HTC HD2's display size?
The HTC HD2 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC HD2 have?
The HTC HD2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC HD2 battery capacity?
The HTC HD2 has a 1230 mAh battery.
Does the HTC HD2 support 5G?
No, the HTC HD2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC HD2 run?
The HTC HD2 runs Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional; Sense UI.
What is AppsApk's rating for the HTC HD2?
AppsApk's editorial team rates the HTC HD2 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.