HTC HD7
2.6/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1230 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC HD7 is a smartphone announced 2010. Key specs include a 4.3 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the HTC HD7 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 ,HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps or HSPA 7.2/2 Mbps (carrier dependent) |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 68 x 11.2 mm (4.80 x 2.68 x 0.44 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB, 576MB RAM (EU), 16GB, 576MB RAM (Asia) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC HD7 released?
The HTC HD7 was announced 2010, October. Released 2010, October.
What is the HTC HD7's display size?
The HTC HD7 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC HD7 have?
The HTC HD7 is available with 8GB / 16GB of internal storage.
What camera does the HTC HD7 have?
The HTC HD7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC HD7 battery capacity?
The HTC HD7 has a 1230 mAh battery.
Does the HTC HD7 support 5G?
No, the HTC HD7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC HD7 run?
The HTC HD7 runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC HD7?
AppsApk's editorial team rates the HTC HD7 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.