HTC HD7S
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- Battery1230 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC HD7S is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, up to 16GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the HTC HD7S at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 68 x 11.2 mm (4.80 x 2.68 x 0.44 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 576MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC HD7S released?
The HTC HD7S was announced 2011, March. Released 2011, June.
What is the HTC HD7S's display size?
The HTC HD7S has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC HD7S have?
The HTC HD7S is available with 16GB of internal storage.
What camera does the HTC HD7S have?
The HTC HD7S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC HD7S battery capacity?
The HTC HD7S has a 1230 mAh battery.
Does the HTC HD7S support 5G?
No, the HTC HD7S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC HD7S run?
The HTC HD7S runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC HD7S?
AppsApk's editorial team rates the HTC HD7S at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.