HTC Hero S
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display4.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1520 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Hero S is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1520 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Hero S at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
4.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released Exp. release 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 60 x 12 mm (4.53 x 2.36 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Hero S released?
The HTC Hero S was announced 2011, September. Released Exp. release 2011, October.
What is the HTC Hero S's display size?
The HTC Hero S has a 4.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the HTC Hero S have?
The HTC Hero S is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Hero S have?
The HTC Hero S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Hero S battery capacity?
The HTC Hero S has a 1520 mAh battery.
Does the HTC Hero S support 5G?
No, the HTC Hero S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Hero S run?
The HTC Hero S runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Hero S?
AppsApk's editorial team rates the HTC Hero S at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.