HTC Hero
2.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1350 mAh
- OSAndroid 1.5
Sponsored
The HTC Hero is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1350 mAh battery, and runs Android 1.5. AppsApk rates the HTC Hero at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 56.2 x 14.4 mm (4.41 x 2.21 x 0.57 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 1.5 (Cupcake); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF@15fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brown, White (teflon coating), Graphite, Black, Pink |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Hero released?
The HTC Hero was announced 2009, June. Released 2009, July.
What is the HTC Hero's display size?
The HTC Hero has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Hero have?
The HTC Hero features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Hero battery capacity?
The HTC Hero has a 1350 mAh battery.
Does the HTC Hero support 5G?
No, the HTC Hero does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Hero run?
The HTC Hero runs Android 1.5 (full: Android 1.5 (Cupcake)).
What is AppsApk's rating for the HTC Hero?
AppsApk's editorial team rates the HTC Hero at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.