HTC J
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / CDMA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryBlack
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC J is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC J at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.5 x 66 x 9.5 mm (5.18 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot; WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | 242 USD |
| Battery Type | Black, white, red |
● Questions about this phone
When was the HTC J released?
The HTC J was announced 2012, April. Released 2012, August.
What is the HTC J's display size?
The HTC J has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC J have?
The HTC J comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC J have?
The HTC J is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC J have?
The HTC J features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the HTC J support 5G?
No, the HTC J does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA.
What operating system does the HTC J run?
The HTC J runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC J?
AppsApk's editorial team rates the HTC J at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.