HTC One A9s
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC One A9s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC One A9s at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 71.5 x 8 mm (5.77 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 149.8 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Sense UI |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard), 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (payments only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | One A9s |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One A9s released?
The HTC One A9s was announced 2016, September.
What is the HTC One A9s's display size?
The HTC One A9s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One A9s have?
The HTC One A9s is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC One A9s have?
The HTC One A9s is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC One A9s have?
The HTC One A9s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One A9s battery capacity?
The HTC One A9s has a 2300 mAh battery.
Does the HTC One A9s support 5G?
No, the HTC One A9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One A9s run?
The HTC One A9s runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One A9s?
AppsApk's editorial team rates the HTC One A9s at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.