HTC One Dual Sim
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.68 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC One Dual Sim is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.68 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 4 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC One Dual Sim at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 , HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 137.8 x 69.3 x 10.4 mm (5.43 x 2.73 x 0.41 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.68 inches, 60.4 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~471 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5 (Lollipop); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, 1/3", 2µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (Market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black |
| Models | One dual sim |
| Price | 331 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One Dual Sim released?
The HTC One Dual Sim was announced 2013, June. Released 2013, August.
What is the HTC One Dual Sim's display size?
The HTC One Dual Sim has a 4.68 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One Dual Sim have?
The HTC One Dual Sim comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One Dual Sim have?
The HTC One Dual Sim is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One Dual Sim have?
The HTC One Dual Sim features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One Dual Sim battery capacity?
The HTC One Dual Sim has a 2300 mAh battery.
Does the HTC One Dual Sim support 5G?
No, the HTC One Dual Sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC One Dual Sim run?
The HTC One Dual Sim runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One Dual Sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC One Dual Sim at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.