HTC One (E8) CDMA
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One (E8) CDMA is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One (E8) CDMA at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.7 x 9.9 mm (5.76 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Polar White, Misty Gray |
| Models | One |
| Price | 385 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One (E8) CDMA released?
The HTC One (E8) CDMA was announced 2014, August.
What is the HTC One (E8) CDMA's display size?
The HTC One (E8) CDMA has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One (E8) CDMA have?
The HTC One (E8) CDMA comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One (E8) CDMA have?
The HTC One (E8) CDMA is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One (E8) CDMA have?
The HTC One (E8) CDMA features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One (E8) CDMA battery capacity?
The HTC One (E8) CDMA has a 2600 mAh battery.
Does the HTC One (E8) CDMA support 5G?
No, the HTC One (E8) CDMA does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC One (E8) CDMA run?
The HTC One (E8) CDMA runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC One (E8) CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC One (E8) CDMA at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.