HTC One E9
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The HTC One E9 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the HTC One E9 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 76.5 x 7.5 mm (6.16 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | To be disclosed |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795M Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | One E9 dual sim |
| Price | 352 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One E9 released?
The HTC One E9 was announced 2015, May.
What is the HTC One E9's display size?
The HTC One E9 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One E9 have?
The HTC One E9 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One E9 have?
The HTC One E9 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One E9 have?
The HTC One E9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One E9 battery capacity?
The HTC One E9 has a 2800 mAh battery.
Does the HTC One E9 support 5G?
No, the HTC One E9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One E9 run?
The HTC One E9 runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One E9?
AppsApk's editorial team rates the HTC One E9 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.